Nasbírané bylinky, houby a další lesní plody není třeba mýt. Pokud je třeba, je to znak, že jsme je sbírali na nesprávném, například velmi prašném místě. Bylinky i houby by při sklizni měly být dostatečně čisté, takže dodatečné mytí není nutné, dokonce je kontraproduktivní. Voda může způsobit růst plísní a to nechcete. A jak správně sušit houby a bylinky?

Postup jak sušit houby a bylinky
Zatímco bylinky stačí před sušením vytřídit a odstranit poškozené části, houby je třeba nakrátat na tenké pásky. Sušení by mělo probíhat na teplém a dobře větraném místě. Nikdy však bylinky ani houby nesušte na přímém slunečním světle.

Získají tak nepřirozenou hnědou barvu – znak toho, že jsou spáleny a UV záření rozložilo mnoho účinných látek. V takovém případě si do čaje můžete dávat i seno. Účinek na zdraví bude stejný.

K sušení je proto ideální stinné místo například na terase, balkoně, verandě. Zkrátka kdekoli, kde se na bylinky a houby nepodívá slunce.

Naplnené siete na sušenie

Běžným řešením je použití různých rámečků uložených na radiátorech. Je to docela dobré řešení, ale kdo pravidelně utírá doma prach, už tuší, kde může být problém.

Ano, vaše pečlivě sušené bylinky a houby budou na závěr plné prachu. To si do čaje ani polévky dávat nechcete. Problémy s prostorem elegantně řeší sítě pro sušení.

Proč sušit houby a bylinky v síti k sušení
V první řadě jsou skladné. V době, kdy se nepoužívají, zabírají minimum místa a jsou uloženy ve vlastním obalu. I když se rozloží, nezabírají mnohem víc, než čtvrť čtverečního metru.

A přece využitelná plocha těch největších přesahuje dva čtvereční metry. Jak je to možné? Trik se skrývá v patrech. Sítě jsou patrové, takže ideálně využívají prostor.

Pokud budete sušit na místě, kde se občas může vyskytnout silnější vítr, čili například na terase nebo balkoně, určitě si vyberte model se zipovým uzávěrem. Vyhnete se tak nepříjemnému znehodnocení sušených plodů. V nabídce jsou hned dva takové modely. Závisí jen na vás, jakou velikost potřebujete.

Síť k sušení zavěsíte na krytém místě na balkoně, naložíte byliky či houby, případně obojí. O zbytek se znovu postará příroda. Teplo a větřík za několik dní vysuší plody léta a připraví je na zimu.

Jak skladovat sušené houby a bylinky
Bylinky i houby uskladňujeme, až jsou dokonale vysušené. Jen takové totiž vydrží bez množení plísní. Pokud si nejste jisti, nechte je raději sušit o den či dva déle.

Skladování je u většiny vysušených plodů velmi jednoduché. Běžně se používaly i používají závěsné sáčky z přírodních tkanin - lnu nebo bavlny. Je to však starý způsob, ještě z dob, kdy nebylo rozšířeno používání skla nebo keramiky.

Žádnou chybu neuděláte, pokud bylinky či houby uskladníte ve větších či menších skleněných sklenicích nebo dózách. Důležitý je těsný uzávěr. Místo skladování by mělo být tmavé a suché.

Tak vám plody léta budou přinášet radost ze zdravého čaje a dobré chuti houbové omáčky po celou zimu.