Prasklá vyzdívka nebo vypadlý šamot mezi cihlami znamená, že teplo z topeniště dopadá přímo na tenký vnější plát. Je jen otázkou času, kdy se propálí. Nejde jen o zbytečné poškození kamen nebo krbu, ale také o požární bezpečnost. Proto by se v žádném případě neměla zanedbávat kontrola kamen a oprava šamotu. Zvláště když se nejedná o žádnou raketovou vědu a celá práce zabere třeba hodinu.

Co budeme potřebovat

  • Šamotová malta (předem připravená hotová směs nebo šamotová mouka, vodní sklo a voda)
  • Nádobu (vyřazený vandal)
  • Malý štětec
  • Ocelový kartáč
  • Rukavice
  • Lampa

Postup 

Nejprve důkladně vyčistěte celou pec. Poté kamna částečně rozebereme. sejmeme horní desky a pokud je to možné, odstraníme rošt. Samozřejmě nedemontujeme dvířka, ani nemusíme odpojovat kamna od komína. Ale čím lepší přístup, tím lepší práce. To platí zejména pro kamna-petry, která jsou pro kamnáře často těsná.

Ocelovým kartáčem očistěte všechny výtluky, které se změnily v šamot. Pracujeme důkladně. Zkontrolujeme také místo, na které se často zapomíná - okolí komínového napojení.
Všechny kusy šamotu, které se pohybují, odstraníme.

Důležité je také navlhčit spáry, které mají být utěsněny. Postačí čistá voda a kartáč. V tomto případě platí, že méně neznamená více. Ačkoli nechceme šamot zbytečně vlhčit (a prodlužovat tak dobu schnutí), navlhčení je třeba provést i tak důkladně.

 

A nyní začíná finále. Na všechny spáry a praskliny naneseme šamotovou maltu. Pokud jsme šamotové cihly řádně navlhčili, malta se dobře spojí i na kolmých stěnách. Malta se také dobře lepí na prsty - proto používejte ochranné rukavice.

Postupně utěsněte všechny spáry a praskliny. Přístup do některých míst je horší než špatný. Oceňujeme demontáž všech dílů pro zlepšení přístupu, zejména u vysokých typů kamen. Jakmile opravdu vyčistíme všechny spáry, sestavíme kamna do původního stavu.

V čerstvě namazaných kamnech se nesmí ihned kouřit. Kamna nechte 12 až 24 hodin vyschnout. Pomoci může například položení svíčky nebo hořáku na rošt kamen. Nedává sice dostatek tepla k zahřátí šamotu, ale udržuje proudění vzduchu a přispívá tak k rychlejšímu vysychání.
Po 24 hodinách můžeme kamna nebo sporák vykouřit. Prvních několik hodin však topíme jen mírně.

Jak míchat šamot
Smíchejte šamotovou mouku s vodou v poměru 5:1, tj. na 1 kg šamotu přimíchejte 2 dl vody. Pro zlepšení vlastností doporučujeme k tomuto objemu přidat tři polévkové lžíce vodního skla. Směs dobře promíchejte. Výsledná hustota by měla být přibližně stejná jako u perníkového těsta. To znamená, že se nesmí rozpouštět. Směs lze použít ihned, protože rychle schne.

V obchodě můžeme zakoupit hotovou šamotovou maltu. Vypadá jako tuhé těsto, a i když je o něco dražší, ušetří nám spoustu času. Je však třeba ji pečlivě uchovávat zabalenou. Na vzduchu totiž velmi rychle vysychá. Na průměrný "peter" budeme potřebovat asi ¼ balení. Samozřejmě záleží na stavu konkrétního topidla.

Tip na závěr
Šamot snese vysoké teploty. Dokonce ani 1300 °C není žádný problém. Pokud je na něco citlivý, pak je to vlhkost. Pokud se tedy v kamnech nebo sporáku dlouho netopilo (např. pokud se jedná o dlouhodobě opuštěný dům), není vhodné kamna "rozkuřovat", "nechat dobře hořet". Takový postup spolehlivě a rychle zničí šamot, který při nečinnosti topidla absorbuje vlhkost. Při prudkém zahřátí kamen se vlhkost v šamotu začne rozpínat - technicky vzato šamot vře. A tato expanze šamot rozdrtí. Proto na začátku topné sezóny začněte topit pomalu. Zapálením novin nebo několika třísek. Pak je čas zapálit skutečný oheň. Ale ani ten nebude několik dní hořet naplno.