Jaro je v plném proudu a chovatelé plní líhně. Pro ty, kteří si nejsou zcela jisti, co dělají, přinášíme tento krátký soubor základních rad.

Dozvíte se:

1. Co dělá líheň dobrou líhní

2. Jak získat vajíčka

3. Co dělat a co nedělat s vejci

4. Jaká je ideální teplota a vlhkost v líhni

5. Jak dlouho trvá, než se vylíhne mládě

6. Jak se starat o vylíhlá mláďata

7. Co dělat v kritické situaci

Která líheň je dobrá
Osobně mám nejraději přirozené líhnutí, tedy když se například mláďata líhnou z vlastních vajec. Není nic lepšího, než když slepice na tři týdny zmizí a pak napochoduje na zahradu s hejnem kuřat. Bohužel, liliputky (ach tak dobře, milliputky) jsou jedním z posledních plemen slepic, které si zachovávají dobrou schopnost kvákání. Další nevýhodou je jejich velikost (respektive malost). Existují větší plemena a větší kvočny, ale přirozenému líhnutí je stejně třeba pomoci. Pokud nechcete křepelku na hnízdě ohrozit, musíte ji přemístit do odděleného prostoru v kurníku, kde ji přes den nebudou rušit zvědaví kamarádi a v noci lišky, kuny, psi a ježci. A pak ji alespoň jednou denně nechte "vyvenčit". A jednou nebo dvakrát denně se člověk postará i o líheň. Zvláště když si uvědomíme, že žádná slepice nesnese 60 vajec.

Pokud čekáte na tip na konkrétní líheň, každý chovatel má bohužel jiné požadavky a ideální je pro něj jiný typ. Jediné, co mohu doporučit, je koupit pro začátek levnější model. Na trhu je mnoho typů líhní - velké, malé, plně automatické i zcela primitivní. Hlavně to chce vlastní vlhkoměr, teploměr a hromadu nastavení. Vyberte si tedy líheň, která vám vyhovuje (z hlediska ceny a času, který jí můžete věnovat). Případně si vyrobte vlastní. Není to tak složité. Pokud bude zájem, můžeme se tomuto tématu věnovat v samostatném textu.
naťuknuté vajíčko pri liahnutí kuriatka

Jak se dostat k vajíčkům
Slepice nejsou hermafroditi, rozmnožují se pohlavně, a proto potřebují kohouta. Možná vám přijde legrační, že to píšu, ale zažil jsem... No, zkrátka jsem zažil, že paní dávala do líhně vajíčka od slepic bez kohouta, "protože když je rozbiju, bude krev...". To je sice svatá pravda, ale živé embryo tam není.

Takže pokud nemáte kohouta (1 loňský/dvouletý dospělý kohout na cca 5 středně velkých slepic), nebo chcete líhnout vejce z chovu, který vám neběhá po dvoře, podívejte se na inzeráty nebo do specializovaných skupin na Facebooku. Vejce lze také poslat poštou, ale je to nebezpečná záležitost. Nikdy nevíte, kam se vejce dostanou a jakým rukám a podmínkám budou vystavena. Pokud se z 20 drahých vajec vylíhne jen polovina (nebo se nevylíhne nic), bude zbytečné se s odesílatelem dohadovat, že má slabého kohouta...

Co dělat a co nedělat s vejci
1. Sbírejte je co nejčastěji.

2. Uložte je na chladné místo (10-15 °C) s vyšší vlhkostí vzduchu tupým koncem nahoru.

3. Označte na ně datum položení (klidně tak učiňte fixem, neublíží to).

4. Vyberte "ideální" vejce. Ani velká, ani malá. A ne, z dvojitých žloutků se nevylíhnou dvojčata.

5. Čím dříve jdou vejce do líhně, tím lépe. Za dva týdny se líhnivost prudce snižuje. Existují triky, jak líhnivost vajec "obnovit", ale o těch až někdy jindy.

Jaká je ideální teplota a vlhkost v líhni?
Ideální teplota v líhni je přibližně 37,7 °C. Posledních 5 dní můžete teplotu snížit na 37 °C. Vlhkost 60 % je dostačující, ale ke konci líhnutí je třeba vlhkost zvýšit. Pokud nemáte líheň s automatickou regulací vlhkosti, mohou ke zvýšení odpařování pomoci triky, jako je houba nebo hadřík, který necháte trčet z nádoby s vodou.

Jak dlouho trvá, než se vylíhne mládě?

Mládě se vylíhne dvacátý první den po umístění do líhně. S výjimkou prvního a posledních tří dnů je třeba vejce každý den dvakrát otočit a v druhé polovině líhnutí jednou denně ochladit - líheň nechat vypnutou a otevřenou asi 5 minut. Desátý den se vejce obvykle zbaví svíček, aby se zjistilo, která z nich mají životaschopná embrya a která ne. To však není nutné. Zejména v malých líhních. Někdy se mláďata začínají líhnout i dříve - obvykle 20. den. Pokud se nezačnou líhnout do 22. dne, nevylíhnou se. Důvodů, proč se mláďata nelíhnou, může být několik (nedostatečné oplodnění, studená vejce...). 

Mláďatům, která mají problémy s líhnutím, někdy pomáháme. Maximální pomoc však spočívá v rozbití skořápky. Mládě se musí dostat ven samo. Tlak roztažení skořápky mu pomůže vtáhnout žloutkový váček dovnitř. Pokud mládě vyndáme ze skořápky vlastníma rukama, nepomáháme mu. Naopak, bereme mu jeho poslední šanci.

Jak pečovat o vylíhlá kuřata
Vylíhlá kuřata přeneste do krabice. Nad box umístěte zdroj tepla a světla. To znamená klasickou žárovku - tepelnou kouli. Dobře poslouží i stará stolní lampa. Na dno krabice položte starý hadr. Papír by byl pro kuřata zbytečně kluzký. První dva dny mláďata nepotřebují krmení. Spotřebují obsah žloutkového váčku.

Když jsou kuřata suchá, přemístěte je do většího boxu nebo do prostoru vyhrazeného pro líhnutí. Velikost si musí každý určit sám podle počtu mláďat. Mělo by se jednat o prostor bez průvanu se zdrojem tepla (opět lampou), miskou s vodou a miskou s krmivem. Jak mláďata rostou, přesuňte je do větších krmítek. Například plastová nebo krátká či dlouhá plechová.

V prvních třech dnech krmení můžeme mláďatům nabídnout kukuřičnou moučku a obyčejnou vodu nebo černý čaj (ne horký a bez cukru nebo mléka). Pak postupně přejdeme na omeletu s jarním salátem - tedy vařená vejce smíchaná se šrotem (kukuřičným, pšeničným) a jemně nasekanými listy pampelišek a kopřiv. Tuto směs můžete mírně navlhčit. Je nutné sledovat, kolik toho mláďata snědí, a zejména jim dávat jen tolik vajec, kolik jich rychle pozřou.

Pokud jsou kuřata v kurníku roh po rohu, neznamená to, že jsou vyplašená, ale že jsou přehřátá. Zvedněte lampu výš. Pokud jsou pak schoulené u sebe, také to neznamená, že se mají rády, a proto se potulují. To jen lampa je příliš vysoko a mláďatům je zima. V ideálním případě kuřata čile pobíhají a jsou rovnoměrně rozptýlena po prostoru.

malé žlté kuriatko na zelenej podložke s kvietkom

Co dělat v kritické situaci
Během líhnutí může dojít k výpadku proudu. V takovém případě je dobré mít připravený náhradní zdroj elektřiny (generátor, počítačový zdroj). Osobně nepoužívám ani jedno, ani druhé. Za léta líhnutí jsem ani jednou neměl výpadek, který by byl dlouhodobý. Ale do té doby se chodí se džbánem pro vodu... Pokud dojde k poruše líhně nebo výpadku proudu v druhé polovině líhnutí, jsou vyhlídky již dobré - embrya již mají určitý metabolismus, který produkuje i teplo. Je dobré přikrýt líheň dekami nebo hadry a počkat na obnovení dodávky elektřiny (nebo na kolegu s druhou líhní - šance na záchranu mláďat je poměrně vysoká. V první polovině líhnutí se to bohužel nepodaří.

Přeji všem líhňařům vysoké procento vylíhnutých mláďat a žádné výpadky! A nezapomeňte - z nebe se nikdo nepoučil. Praktické zkušenosti lze získat pouze vyhrnutím rukávů.