Tři hlavní důvody, proč chránit sady před jarními mrazy jsou tyto:

1. Zachování úrody: Mrazy dokáží zničit až 80% úrody, pokud nejsou přijata preventivní opatření. Ochrana sadů před mrazy je proto klíčová pro zajištění dostatku ovoce a zeleniny.
2. Zvýšení výnosů: Pěstitelé, kteří chrání své sady před mrazy, dosahují vyšších výnosů a zisků.
                                                                                            3. Snížení rizika: Jarní mrazy jsou nepředvídatelné a jejich následky mohou být katastrofální. Ochrana sadů před mrazy pomáhá pěstitelům snížit riziko ztrát a stabilizovat jejich příjmy.

 

Existuje několik metod ochrany sadů před jarními mrazy, například:

  • Zavlažování: Voda uvolňuje teplo při zamrzání a chrání tak rostliny před mrazem.
  • Zakrývání: Rostliny můžete zakrýt plachtami nebo netkanou textilií.
  • Vytápění: Ve sklenících a fóliovnících můžete použít ohřívače.
  • Parafínové svíčky: Vytváří teplo a kouř, které chrání rostliny před mrazem.
  • Peletové boxy: Vysoce efektivní a ekologické zařízení na ochranu před mrazem.

Výběr vhodné metody závisí na různých faktorech. Hlavní jsou však tyto:

  • Rozloha sadu a typ vysazených stromů
  • Rozpočet
  • Ekologické aspekty
  • Dostupnost energie

Důležité je, abyste si vybrali metodu, která je pro vás nejvhodnější a která vám opravdu pomůže ochránit vaše stromy před jarními mrazy. Pro většinu drobných a středních pěstitelů bude nejpřístupnějším řešením ochrana pomocí tepla ze svíček nebo boxů.
Investování do ochrany sadů před jarními mrazy se vám mnohonásobně vrátí v podobě snížení ztrát a zachované úrody. Ochranou stromů před jarními mrazy chráníte výsledky své celoroční snahy o úrodu. Pokud totiž strom zamrzne byť jen během jedné z několika kritických nocí, je rozhodnuto, že úroda už letos nebude. Pro drobného hospodáře je to nepříjemnost. Pro majitele ovocného sadu to může být katastrofa.

Abychom pomohli pěstitelům ovocných stromů chránit úrodu ještě před kvetením, případně během kvetení a krátce po něm, přidali jsme do sortimentu společnosti Kinekus také dva typy ochrany před mrazem.

Jedná se o osvědčené parafínové svíčky a peletové boxy. Jedna i druhá možnost tvoří teplo hořením. Nevyžaduje žádné elektrické, vodovodní ani jiné přípojky, jak to vyžaduje například ochrana poléváním nebo centrální topné systémy.

Svíčky i boxy stačí rozložit ve vhodných rozestupech po pozemku a zapálit.

Podívejme se nejprve na parafínové svíčky Plastoflex 71, používané proti mrazu. Svíčka Plastoflex 71 vydrží hořet 11 až 12 hodin a tak ochrání stromy, keře a vinnou révu po celou dobu trvání silného mrazu. Její základní složkou je dobře hořlavý tradiční parafín, proto se také nazývá svíčkou. Ve skutečnosti je to však opravdu vzrostlá svíčka o objemu až 6 litrů a hmotnosti 4,5 kilogramu.
Díky velkému množství tepla, které taková svíčka dokáže vyprodukovat, dokáže chránit před mrazem.

Peletové boxy jsou ještě silnějším zdrojem tepla než svíčky. Jejich teplota hoření je totiž až o třetinu vyšší. Mírnou nevýhodou je pak vyšší spotřeba paliva v porovnání s parafínovými svíčkami. Box se systémem průduchů je naplněn dřevěnými peletami.
Boxy se dodávají ve dvou hmotnostech. Osmikilogramový box vydrží hořet 3,5 až 5 hodin. Dvanáctikilogramový box zvládne hořet a dodávat teplo 5 až 6 hodin.

Jedná se o český výrobek, který je vyroben z dřevní štěpky, neboli obnovitelného zdroje energie. Boxy zvládnou ochránit rostliny až do teploty -9 °C.
Přispívá k tomu také vrstva kouře, která se vytváří nad sadem a tvoří ochrannou vrstvu. Proto je vhodné zvážit použití peletových boxů v intravilánech.

Boxy se rozmisťují v sadě šachovnicově. Třeba brát ohled na rozmístění stromů, protože sálavé teplo z boxů je opravdu intenzivní. Pokud je kromě mrazu přítomen i vítr, na návětrnou stranu se umísťují větší boxy a dovnitř sadu menší.

Která metoda je pro vás vhodnější, závisí na vašich potřebách a preferencích. Investice do ochrany úrody je však rozumnou investici. Ztráty způsobené mrazem na ovocných stromech a révě se totiž už během pěstitelské sezóny nedají nahradit.