Pivo nebo víno? Ani jedno. V něčem se podobá vínu, v něčem pivu, ale jablečný cider je zvláštní kategorie. A připravit si jej můžete i sami doma. Vyzkoušejte našeho průvodce jak si vyrobit cider, se kterým vám jeho příprava pojede levou zadní.

Co je to jablečný cider?

Jablečný cider představuje nápoj s nízkým obsahem alkoholu. Připravuje se fermentací z jablečné šťávy. Proces jeho výroby je podobný přípravě vína. Výsledný nápoj obsahuje od 2 do 8 % alkoholu.

Lahodný cider chutná skvěle vychlazený, ale lze z něj připravit i horký nápoj ochucený hřebíčkem a skořicí.

Recept na domácí jablečný cider

Každý výrobce cideru má svůj unikátní recept, který si dobře hlídá. Každý cider proto může chutnat trochu jinak. Základní recept a postup jak se dělá cider jsou však totožné. Budete potřebovat zralá šťavnatá jablka a vinné kvasnice.

Zároveň vám doporučujeme pořídit si i nezbytné domácí pomůcky jako je lis na ovoce, demižon a láhve na uskladnění hotového cideru.

Jak se dělá cider
Základem přípravy jablečného cideru je trpělivost. Jednotlivé kroky přípravy vyžadují dostatečný čas a nelze je urychlit, aniž by váš výsledný cider neutrpěl na kvalitě. Posloupnost jednotlivých kroků je však jednoduchá a připravit si jablečný cider podle tohoto receptu zvládne i začátečník.

1. Sběr jablek
Podobně jako příprava jablečného moštu, i postup výroby cideru začíná sklizní jablek. Vybírejte zralé, šťavnaté plody. Použít můžete i jablka, která sama padla pod strom. Se sběrem plodů vysoko na stromě vám pomůže věrač na jablka.

Posbíraná jablka pokládejte do bedýnky, abyste je mohli snadno přenést na potřebné místo. Uskladněné v přepravce mohou na vás bez obav počkat i do následujícího dne.

2. Lisování
Dalším krokem je lisování jablek. Ale ještě předtím je třeba je očistit a nejlépe i pomlít na mlýnku na ovoce. Lisování bude následně mnohem jednodušší a šťáva čistší. 

lis s jablkovou šťavou

3. Fermentace
Fermentace je proces, který přemění jablečný mošt na alkoholický cider. Postarají se o to kvasinky z vinných kvasnic, které je třeba přidat do vymačkané jablečné šťávy. Takto připravenou směs přelijte do demižonu a nechte odpočívat.

Demižon skladujte na chladném tmavém místě. Ideální bude sklep s teplotou vzduchu kolem 10 až 15 stupňů. Celý proces fermentace trvá několik týdnů, přibližně jeden měsíc.

Po prvních dvou týdnech kvašení mošt stočte do čistého demižónu (zbavíte jej tak usazenin a nečistot) a nechte jej opět kvasit další 2 týdny.

4. Zrání
Po kvašení nastává prostor pro zrání. Vykvašený mošt můžete před zráním opět stočit (pokud se v něm nacházejí ještě usazeniny a nečistoty) a následně jej nechte odpočívat v zapečetěném demižonu na tmavém místě přibližně 3 měsíce.

5. Míchání
Tento krok lze při výrobě cideru přeskočit. Pokud však rádi experimentujete a toužíte po opravdu originálním domácím cideru, doporučujeme vám vyzkoušet si jeho míchání. Smíchat můžete 2 cidery s různou kyselostí, přidat cukr, čerstvou jablečnou šťávu či šťávu z jiného ovoce.

Takovým experimentováním si můžete vytvořit vlastní recept na cider, který bude váš originál.

jablká a jablkový cider vo fˇľašiach

6. Filtrování
Podobně jako víno, i cider se před uzavřením do lahví dvakrát filtruje přes membránu s mikroskopickými otvory. Při první filtraci jsou odstraněny všechny zbytky kvasinek a kalů. Druhá filtrace se postará o vyčištění cideru od nežádoucích bakterií.

7. Uskladnění
Blahopřejeme. Váš první domácí cider je hotov. Už jen stačí uskladnit jej do lahví a skladovat v obdobných podmínkách jako víno. Na rozdíl od vína však cider není vhodný k archivaci. Spotřebovat jej je proto vhodné do pár měsíců od jeho přípravy. Ale díky jeho lahodné chuti a všestrannému servírování to určitě nebude problém :).