Abyste se vyhnuli úrazům a zbytečně se nenadělali při štípání palivového dříví, nabízíme několik rad, jak se postarat o sekeru a zejména o její ostří.

Ostří sekery je její nejdůležitější část. Ale nesmíte zanedbat ani to, jestli hlava sekery dobře sedí na rukojeti. Se sekerou, jejíž hlava není pevně nasazena, nikdy nesekejte. Můžete způsobit zranění nebo škody sobě i ostatním. Výměna rukojeti na sekeře je jednoduchá záležitost, která zabere nejvýše 30 minut času.

Na internetu najdete řadu návodů na broušení seker. Jejich autoři vás budou přesvědčovat, že sekera, kterou se ráno nedokážete oholit, není dostatečně ostrá. Je vynikající, že někdo dokáže své sekeře věnovat tolik péče a času. Většinou se ovšem jedná o drahé kované výrobky, které jsou příliš cenné pro každodenní tvrdou práci. Pokud sekeru používáte k jejímu původnímu účelu, tedy ke štípání a sekání dřeva, úplně stačí nižší úroveň ostrosti. Taková, při které není ostří vážně poškozeno, vyštrbeno a zatupeno. Sekerou se bude stejně dělat tvrdá práce v relativně tvrdém materiálu. Takže mokré broušení na brusném kameni zrnitosti 2000 nechme na čepele hoblíků a dlát.

Jak sekeru nabrousit

Sekery mohou být od předchozí práce znečištěny například pryskyřicí a zbytky dřeva. Použijte tedy rozpouštědlo, kterým tyto zbytky odstraníme. Existují speciální přípravky pro odstraňování asfaltu. Obvykle je najdete v regálech s autokosmetikou. Ale technický benzín nebo ředidlo také pomohou. Pomocí hadříku tedy odstraňte zbytky pryskyřice. Takto očištěná čepel neznečistí brusný kámen nebo pilník.

Samotné broušení nejsnadněji půjde na stolní brusce s jedním či dvěma kamennými kotouči. Ještě před zapnutím brusky se podívejte, pod jakým úhlem bude nejvhodnější držet sekeru na brusném kameni.

Sekeru bruste z jedné i druhé strany nejprve na drsnějším a potom na hladším kameni.
Bruste raději mírněji, abyste zbytečně ostří neprohřáli, případně nepoškodili kameny.

Pokud nemáte v dílně brusku, pořiďte si plochý pilník na kov. Typ dlouhý 20-30 centimetrů je vhodnější než kratší typy. Sekeru si uchyťte do svěráku nebo pomocí truhlářské svěrky uchyťte na okraj pracovního stolu. Chcete-li mít čepel ve vodorovné poloze, podložte ji kusem dřeva přiměřeného rozměru. Práce tak bude podstatně přesnější a rychlejší. K broušení budete totiž moci použít obě ruce.
Jen v krajním případě můžete brousit sekeru tak, že ji jednou rukou budete držet okraji pracovního stolu.
Ostří bruste ve směru od obuchu k ostří co nejdelšími tahy. Pilník na sekeru přitlačujte jen když ho tlačíte dopředu. Pokud byste ho přitlačovali i při tahu zpět, zatupili byste jej. Proto pilník při zpětném pohybu vždy nadzvedněte.
Pokud si nejste jisti, zda brousíte na sekeře opravdu ostří, zabarvěte jej černým fixem - markerem. Přebroušená část bude jasně viditelná.
Tak nabruste celé ostří.
Když takto nabrousíte jednu stranu, sekeru otočte a postup zopakujte i na druhé straně.
Ostří takto nabroušené sekery můžete ještě přebrousit brusným kamenem. Brusný kámen brousí pomocí pasty, která se vytvoří ze zrnek kamene a vody. Kámen proto před broušením namočte a při broušení můžete navlhčit i sekeru.
Po broušení sekeru vyčistěte hadrem. Aby nezačala rezavět, můžete na ni nanést ochrannou vrstvu oleje. Stačí také olej na kola. Ale jakýkoli olej je lepší než žádný.

Tip
 

Pro štípání dřeva si vyberte správný typ a velikost sekery. S menší sekerou se méně uděláte a práce bude bezpečnější.

Velké kalačky používejte na ty největší kusy, obvykle metrovici.
Sekery nejsou určeny ke štípání dřeva páčením, ani k tomu, aby se po nich tloukalo kladivem, ačkoli tupá strana sekery k tomu svádí. Sekera pod takovými údery trpí a selhání toulky (dutá část, ve které je osazena rukojeť) je jen otázkou času. Pokud je dřevo příš odolné, použijte štípací klín.
K roztřepení dřeva používáme kalačky. Pokud se sekera ve dřevě zasekne a nejde ven, používáme k jejímu vyjmutí klín. Sekerou nikdy nelíbíme ze strany na stranu.

Pokud štípete tvrdé dřevo, vyberte si sekeru, jejíž ostří je tlustší, ideální i trochu vypouklé směrem ven. Tento tvar přispěje k rychlejšímu prasknutí dřeva a zároveň chrání ostří. To zůstane déle ostré.