Pistácie

Ano, i tuto původně subtropickou plodinu můžeme pěstovat iu nás. Musíme však mít na paměti několik důležitých faktů.
Pistácie je strom, který pochází z horkých pouštních oblastí. V létě proto u nás nebude mít žádné problémy, zejména ne v teplejších krajích Slovenska. V zimě však nesnese silnější mrazy, přestože teplotám do -10 stupňů odolá. Neštěpené stromy snesou dokonce mrazy do -25 stupňů.
Důležité je i to, aby měly pistácie sušší pískovou půdu. V těžkých vlhkých půdách trpí odhníváním kořenů, zato suchá kamenitá půda je pro ně ideální.

Pistácie je dvoudomá rostlina. To znamená, že je důležité koupit samičí i samčí stromy.

Pistácie můžeme vypěstovat ze semínka, ale rychleji je pořídit si již předpěstované stromky.

Ploskoplodá broskev

Ploskoplodá (plochá) broskev není zcela novým druhem, jen odrůdou běžných broskví.

Někomu její tvar může připadat divný a oproti běžným kulatým broskvím přímo odpuzující. Nenechte se však odradit!

Tvar plochých broskví je v první řadě velkou výhodou při odstraňování pecky. Ostatně, pecka těchto broskví je stejně menší než u běžných kulatých druhů.
Na výběr je několik odrůd tohoto ovoce, například Ordigan a Saturn. Posledně zmíněná chutná oproti ostatním podstatně sladší, protože její dužina obsahuje méně kyselin.
Samozřejmostí je také výběr z více tvarů a podnoží. Stačí se zeptat v pěstitelské školce.

Jujuba

Známá také jako čínská datle je dalším subtropickým ovocem na našem seznamu. A přestože pochází z jihovýchodní Asie, nedělá jí problém ani naše podnebí. Vydrží i několikadenní mrazy, které mohou dosáhnout – 25 °C. Teplá slunečná lokalita je však pro ni vždy lepší. Celkově je nenáročná a snese různé typy půd. V subtropických podmínkách je považována za invazní rostlinu, neboť se dokáže rychle šířit kořenovými výhonky. V našich klimatických podmínkách se tato její schopnost až tak silně neprojevuje.
Její plody ve zralém stavu připomínají spíše kiwi s barvou červeného jablka. Mají sladkou a křupavou dužninu. Po delším zrání se barva ovoce změní na červenohnědou a slupka zvrásní. Odtud dostala jujuba svůj datlový název.
Ve školkách můžeme zakoupit štěpence jujuby. Již jsme zmínili, že je velmi životachopná a to se projevuje nejen v rozrůstání se kořeny, ale také v úrodě. Rodí totiž už v prvním roce po vysazení. Neroste však do velkých rozměrů a dorůstá výšky čtyř metrů.

 Paw-paw

Zdá se vám tento název exotický? Odborný název tohoto stromu je Asimina trojlaločná a také není libozvučně slovenský. Další názvy tohoto stromu také nepřinesou vyjasnění do jeho vzhledu či způsobu pěstování: lávové ovoce, indiánský banán, banán severu.

Alespoň název indiánský banán naznačuje zemi původu. Jedná se opravdu o americký strom z mírného pásma, který lze bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Mladé stromky ve věku dvou až tří let je třeba chránit před mrazy, poté je již pěstování naprosto bezproblémové.

Plody připomínají obrovské nezralé švestky. I když jsou již zralé, vzhledem nijak nenaznačí, že je třeba je obrat. Jen vůně zralého ovoce to prozradí.
Chuť zralého ovoce je kombinací banánu, avokáda a ananasu. Některé mlsné jazýčky v ní dokonce cítí vaječný likér.
Plody jsou u nás neznámé i proto, že není možné je přepravovat na delší vzdálenosti – snadno se totiž otlučou.
Pěstovat je můžeme všude, kde se daří jabloním. Při výsadbě je třeba věnovat pozornost otázce, zda se jedná o samoopélivý kultivar. Pokud ne, je lepší koupit rovnou tři stromy. Rodit začnou ve věku 4-5 let. Jedná se o bezproblémový druh lahodného ovoce, který nenapadají ani škůdci a netrpí chorobami.

Hurmikaki

Nebo i Hurmi Kaki či jen Kaki se odborně nazývá ebenovník rajčatový. Cizokrajný název naznačuje, že původ tohoto ovoce můžeme hledat ve východní Asii. Jedná se o pomalu rostoucí keř či nízký strom, který se na podzim zbarví do nádherných oranžových a červených listů. Lze jej tedy využít i jako estetický prvek zahrady.
Nemá rád podmáčené půdy, za to ocení dobré výživné půdy se spoustou humusu a živin.
Mrazu odolává dobře, ačkoli při opravdu silných mrazech je lepší obalit spodní část kmene slámou a jutovinou.
Řez není nutný, dokonce může být kontraproduktivní.
Je možné vybrat si z více kultivarů. Některé z nich jsou samoopylivé, ale dobrý opylovač zajistí více úrody.
Plody jsou podobné žlutým či oranžovým rajčatům a nejsou-li zcela zralé, jsou u některých odrůd trpké jako naše trnky. Dozrávají pozdě na podzim a proto je přejetí plodů mrazem nejjednodušším způsobem, jak se přesvědčit o zralosti těchto odrůd hurmikami. Plody vydrží na stromě i do Vánoc. Je možné jíst je čerstvé, ale džem z nich je také vynikající.
Pokud máte zahradní centrum nebo zahrádkáře, kterému důvěřujete, můžete si zakoupit i odrůdy, které nejsou trpké a lze je tedy konzumovat i dříve než po prvních mrazech.

Nové druhy ovoce a nové odrůdy starších druhů jsou nejen zajímavé na pohled, ale také chutné a plné vitamínů. Když se tyto vlastnosti spojí s jednoduchým pěstováním, fakticky neexistuje důvod, proč byste nemohli některou z těchto novinek zařadit do své zahrady.